Sipos Anna Ilona

Vállalkozásépítés, problémamegoldó szemlélet utazás, spiritusz

Hogyan építsd fel az önbizalmad?

2024. augusztus 05. 18:00 - Sipos Anna Ilona

Nem mindegy, hogy kezdő vagy, vagy bizonytalan!

Szakma, új tevékenység, vállalkozás, bármilyen újdonság kezdetekor számos kihívással nézünk szembe, amihez még nem alakítottunk ki megküzdési módokat. Érdemes szétválasztani azonban, hogy a magabiztosság alapját meghatározó tényezőket. Legyen stabil, belülről sugárzó önbizalmad, akár kezdő, akár profi vagy! Az alábbiakban bemutatom, hogyan.  

magabiztos_belso_es_kulso_onbizalom_hit_sipos_anna_vallalkozasfejlesztes_vallalkozasepites_kezdo_vallalkozo.jpg

Kezdő lépés: Válaszd szét a belső és a külső magabiztosságot!

Az önbizalomnak több fajtája van. Az egyik csoportosítás szerint két fő típust különböztethetünk meg, ez a külső és belső forrásokra, tényezőkre alapuló önbizalom.

1. Külső magabiztosság

Ez a fajta önbizalom a külső tényezők megszerzésén és birtoklásán alapul: elért eredmények, oklevelek, diplomák, kitüntetések, pénz, vagyon, tulajdon, autó, lakás, párkapcsolat, család, stb. Ezek mindegyike ténylegesen fontos, ha szeretnéd birtoklod. Azonban, ha túlnyomórészt külső tényezőkre alapozod az önbizalmad, stresszt és félelmet okozhat az elvesztésük. Ilyenkor fordulhat elő, hogy félsz kilépni a rossz állásodból, párkapcsolatból, vagy anyagilag túlvállalhatod magad, és aránytalanul vagy teljesíthetetlen nyomást helyezhetsz saját magadra, mert kell az a bizonyos tulajdon. Vagy éppen, bele sem kezdesz semmi újdonságba, a kudarctól való félelem miatt. Ördögi kör, igaz? 

elvarasok_kulso_magabiztossag_hogyan_legyen_onbizalmad_vallalkozas_vallalkozasfejlesztes_sipos_anna_siposanna.jpg

2. Belső önbizalom

A belső önbizalom abból táplálkozik, hogy tudom, ki vagyok, tisztában vagyok az értékeimmel, erősségeimmel és gyengeségeimmel, és helyén tudom kezelni magam a világban. Magánéletben és üzletben egyaránt. Nem függ attól, milyen szinten állsz éppen. Lehetsz kezdő vagy, vagy haladó, esetleg profi. Látsz biztosan olyan profi szakember, aki imposztor szindrómával küzd és fél, hogy megszégyenül, holott mindenki tudja róla, milyen kiváló. Ha ezt az önbizalmat kiépíted, az életed minden területén alkalmazhatod.
20210924_164358_0038_sm.jpg

3. Az önbizalom építése: folyamat

Arra a pontra, míg helyén kezelem magam szintén egy folyamat eljutni. Legyél következetes és türelmes magaddal! Az út része, hogy elbuksz-felállsz. Tesztelsz. Megtanulod észrevenni és aztán elismered, majd ünnepled is a sikereidet. Az önbizalom nem azt jelenti, hogy mindent jól csinálok, hanem, hogy önazonosan csinálom, amit csinálok. Elfogadom a próbálkozásaimat, és helyén kezelem az eredményeimet. Nem kell "nagy" lépésekben gondolkodni. Elég a mai nap lépéseit a legjobban megtenni. A többi jön magától.

+1. Gyakorlás, gyakorlás, gyakorlás és hála

Rengeteg gyakorlási lehetőség van önbizalom építésére. Legegyszerűbb módja, hogy elkezdesz bármilyen tevékenységet, amelyet már régóta dédelgetsz, és belevágsz. Megnézed, milyen, és gyakorolsz. Ha egy terepen megéled már tudatosan az érzést, az átsugárzik, pozitív hatással lesz az összes többi életterületedre. 

Végül a kérdés nem más, mint: 

Mit teszel ma magadért, amit megköszönsz holnap?

onbizalom_epites_folyamat_turelem_vallalkozas_vallalkozasfejlesztes_vallalkozasinditas_sipos_anna.jpg

Kezdő vállalkozásfejlesztő szakemberként ez a blog egy új terep számomra. Tesztek, kísérletezem, de mindenképpen értékadásra használom.

Mesterdiplomás vállalkozásfejlesztő azért lettem, hogy saját vállalkozásomban tudatosan, strukturáltan építkezzek és segítsek másoknak is szerethető, értékteremtő vállalkozást építeni. 

Szakterületem a vállalkozói stressz, az ezzel való megküzdési módok az üzleti (stratégia, business modellek, rendszer, kommunikáció) és a mentális eszközök kombinálásával. Itt is a kreatív problémamegoldó szemléletet képviselem.

Ha szeretnél értesülni a következő bejegyzésekről, kövess Facebook oldalamon, és gyere a Vállalkozói párbeszédek facebook csoportba.

Képek forrása: unsplash.com

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://siposanna.blog.hu/api/trackback/id/tr1718460409

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása