Sipos Anna Ilona

Vállalkozásépítés, problémamegoldó szemlélet utazás, spiritusz

Vállalkozásindítás

2024. augusztus 02. 08:51 - Sipos Anna Ilona

Mit gondolj át és tegyél, ha vállalkozó szeretnél lenni?

Nyáron a szabadság, nyaralások alatt könnyen eszünkbe juthat, jó lenne saját lábon állnom, vállalkozni kellene. De hogyan? Megéri-e? Sok a kérdés. Legtöbben azt hiszik, hogy a vállalkozáshoz egy nagy ötlet kell. Van, amikor kipattan az ember fejéből a szikra, és megvalósítja, azonban a gyakorlatban általában nem így működik. 

Az alábbiakban elmesélem, én hogyan indítottam az első vállalkozásomat,  illetve saját és mások történetei alapján melyek a főbb tanulságok és hogyan látom a kérdést. 
vallalkozasinditas_siposanna.jpg

1. Kezdő lépés: Min szeretnék változtatni az életemben? Hogy szeretnék élni?

A vállalkozás először leginkább álmodozás vagy gondolat formájában születik meg. Sokszor még csak azt sem biztos, hogy vállalkozni kellene, hanem csak annyi látszik, változtatni szeretnénk, változtatni kelenne valamin. Ez az első lépés a vállalkozás felé. Itt nem kell az agyalós, hogyan képzeled el az életed 5 év múlva kérdést körbejárni. Elég elsőre, ha azt tudod, úgy nem szeretnél élni, ahogy jelenleg. 

Én azt tudtam, hogy szeretnék utazni és kényelmetlen volt a szabott munkaidőben dolgozni, nem tudtam magamévá tenni. Ez az, ami a technikai részt illeti. Valahogy nem akartam elhinni, hogy az élet és a fizetésem annyi, amennyit kialkuszom magamnak. Nem éreztem, hogy van elég tér. Ezen akartam változtatni. 

vallalkozasinditas_siposanna_tervezes.jpg

 2. Mihez értesz? Mi az a terület, ahol magabiztos vagy?

Azt látom, gyakran olyan tevékenységre akarnak emberek vállalkozást építeni, amelyben még nem vagy kevésbé jártasak. Maga a vállalkozás is egy teljesen új terep általában, ami okoz kihívásokat. Ha nem muszáj, nem feltétlenül kell még fokozni ismeretlen iparággal vagy tevékenységgel. 

Teljesen más, ha tudatosan elvégzel egy tanfolyamot azzal a szándékkal, hogy vállalkozást szeretnék alapítani arra a tevékenységre. Ám ekkor is óvatosságra figyelmeztetlek. Teljesen más, hogy egyszer-kétszer foglalkozol valamivel, mint az, hogy nap mint nap csinálod. Ha egyszer sütöttél lángost, ami sikert aratott, attól még nem kell lángosozót nyitnod. 

Gyakran előfordul, hogy mindenképp máshol keressük a tuti vállalkozói tevékenységet, pedig legtöbbször az ember orra előtt hever. Biztos van hobbid, vagy a munkádnak egy olyan része, amit szeretsz és át lehet ültetni vállalkozásra. Kérj segítséget, beszélgess, egyedül nem biztos, hogy feltűnik elsőre, miből tudsz vállalkozást csinálni. 

hogyan_legyek_vallalkozo.jpg

Magam is próbálkoztam például festéssel, amiben elértem kisebb sikereket, ám igazán átütő eredménye nem volt. Nem azért, mert rosszul csináltam, hanem azért, mert kisebb a kereslet, kevesebb ember szeretne személyre szabott selyemfestményt vásárolni, és több festő közül is választhat. Matematika tanításban több tapasztalatom volt már akkor is, többen küzdenek nehézséggel ezen a területen és kevesebb jó tanár közül választhatnak. Így nagyobb piacom van. A festést és a többi tevékenységet pedig máshogy, inkább hobbiként kezelem. Ebben nekem is külső szem volt segítségemre, hogy észre vettem. 

3. Próbáld ki kicsiben!

Érdemes vállalkozásnyitás előtt tapasztalatot szerezni, hogy érzed magad, miközben dolgozol. Szereted? Melyik részét szereted? Kikkel élvezed a közös munkát? 

Azt látom, ezt is túl lehet gondolni. Ha az első kérdésre megvan a válasz, akkor már elindul egy irány. Valószínűleg sikerült eltalálni, ha alapvetően (legalább kicsit) több lelkesedéssel, mint félelemmel tölt el a gondolat, hogy haladsz és megcsinálod. 

Ha már megfogalmaztad, ki vagy és mit szeretnél csinálni, kiknek szeretnél segíteni, tudod kommunikálni beszélgetésekben. Visszajelzések és saját tapasztalatom alapján is tudom, hogy már ekkor elindul a folyamat, és megtalálod, megtalálnak az első vendégek, amelyekkel kipróbálhatod az elméleted és tapasztalatot szerezhetsz. 

tamas-tuzes-katai-ren-adbr3ig-unsplash.jpg

4. Előzetes ismeretek

 A vállalkozás egy része a szakmaiság, másik fontos része maga a vállalkozás működtetése. Önállóan te felelsz minden pénzügyi, adminisztrációs és jogi döntésért, megfelelésért vagy hibáért. Így alap vállalkozói ismereteket érdemes szerezned, mielőtt vállalkozást alapítasz. 

Én egy fél napos adózási és vállalkozási tréningen vettem részt, amelyben megismertem részletesen, milyen jogszabályoknak kell megfelelni, és hogy működik a vállalkozások adózása, milyen formák közül válaszhatok. A könyvelő és az adótanácsadó segít, azonban kell egy nyelvet beszélni, kell tudni kérdezni. Legjobb befektetéseim egyike volt az említett tanfolyam. 

Ide tartozik még a könyvelő és a tanácsadók keresése. Vállalkozást indítani ugyanis lehet, de nem ajánlott egyedül. Nagy a hiba lehetőség, és többszázezer forint múlhat egy kifelejtett vagy egy rossz helyre tett x-en. Ne ezen spórolj, ne kockáztass.

tanulas_vallalkozasinditas_hogyan_lehetek_vallalkozo.jpg

5. Biztos háttér: legyen akire számíthatsz

 Előfordul, hogy a családban nem támogatnak, a környezetedben élők ellenzik a terveidet. Viszont nagyon fontos, hogy legyen kihez fordulnod, ha kérdésed van, vagy csak beszélni szeretnél a téged foglalkoztató kérdésekről. Legalább egy-két ember legyen, aki biztos támaszod, akire számíthatsz. 

Nekem anno volt, aki óvni próbált a vállalkozástól saját tapasztalatai alapján, és volt, aki biztatott. Mástól tudtam a vállalkozással kapcsolatban tanácsot kérni, mástól szakmailag. Ez így van rendben. Nem kell egy embernek a környezeteben tudni mindenhez érteni, és tudni tanácsot adni. Az is elég, ha szeret és lelkesedéssel melletted van. 

priscilla-du-preez-eiwin7bvvxk-unsplash.jpg

6. Legyen anyagi tartalékod!

Vállalkozásodba ne az utolsó félretett forintjaidból fektess. Persze van, akit motivál, ha retteg az anyagi csődtől. Azonban sokkal jobb érzés és nyugodtabb vagy, ha tudod, hogy van pénzed, van anyagi háttered, amelyhez vész esetén nyúlhatsz. A mindennapokban is kiegyensúlyozottabb és motiváltabb leszel valószínűleg. A vállalkozás egyébként is tud stresszes lenni, ne vegyél felesleges terhet a nyakadba. 

 Vállalkozást indítanál? Szeretnél beszélgetni? Kövess facebook oldalamon, és gyere a Vállalkozói párbeszédek facebook csoportba, ahol a lelki háttérről, felkészülésről is beszélgetünk bővebben. 

Képek forrása: unsplash.com

annie-spratt-jr8byyzmttu-unsplash.jpg

alexander-mils-lcphgxs7pww-unsplash.jpg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://siposanna.blog.hu/api/trackback/id/tr218454337

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása